Důležité upozornění: Údaje publikované na této stránce byly aktuální v době vzniku článku. V současné době jsou tedy již možná zastaralé. Doporučujeme ověřit informace i z dalších zdrojů.

Odejít či neodejít do předčasného důchodu?

Možná vás napadlo, zda vám stojí za to se denně nervovat v nevyhovující práci když už vám zbývá do důchodu jen pár měsíců nebo let. Možná máte zdravotní potíže, je také spousta případů, kdy je zaměstnanec propuštěn těsně před penzí. Jít či nejít do důchodu předčasného?

V jakém věku se může odejít do předčasného důchodu

Podmínky pro předčasný důchod se neustále zpřísňují, a to nejen v ČR. Do předčasného důchodu nyní můžete odejít až 3 roky před řádným důchodem. Pokud by váš důchodový věk byl vyšší než 63 let, je to nejdříve při dosažení 60 let. Na úvod je potřeba si uvědomit si, že předčasný důchod je trvale krácený, poměrně výrazně, a to nejen do doby, kdy dosáhnete řádného důchodového věku, ale napořád. Řešit tímto způsobem pracovní problémy se tedy nedoporučuje. Nejdříve zkuste všechna dostupná řešení, a třeba najdete i ve vašem věku novou práci!

Až krajní řešení

Předčasný důchod by měl být z finančního hlediska až posledním řešením. Mnoha lidem se i v předdůchodovém nebo důchodovém věku chce pracovat, spousta zaměstnavatelů umožňuje v práci pokračovat i po dosažení věku, kdy už lze do řádného důchodu odejít. Poté se dá pobírat důchod a zároveň pracovat. Situace na trhu práce je nyní příznivější než dříve a řada zaměstnavatelů hledá právě lidi se zkušenostmi, jimž dokáže dát přednost. Navíc starší lidé už nemají mnoho rodinných starostí, přemýšlejí s nadhledem a nebojí se tolik o práci, jelikož přinejhorším mohou odejít do důchodu a nezůstanou bez prostředků.

Jak probíhá krácení důchodu

Při výpočtu penze hraje roli počet let pojištění, tudíž při předčasném odchodu do důchodu je tento počet let nižší. Navíc v ČR se při předčasném důchodu snižuje procentní výměra o 0,9 % výpočtového základu za každých započatých 90 kalendářních dní, od 721. dne předčasnosti je to dokonce o 1,5 %.

Raději nejdříve na úřad práce

Čím později odejdeme do předčasného důchodu, o to méně se bude důchod krátit. Krácení za předčasnost se provádí za každých započatých 90 dní. Je-li situace v zaměstnání neúnosná a rozhodneme se odejít, bude rozumnější zaregistrovat se na úřadu práce. Nad 55 let máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců, a navíc se tato doba započte do doby pojištění, jež ovlivňuje výši důchodu.


Náš tip: Informace o dalších typech půjček naleznete například zde: iPůjčka-ještě-dnes.cz – okamžitá půjčka od nebankovních společností, Půjčky bez doložení příjmu na Maxi-půjčky.cz jsou tady pro ty, kteří nemůžou prokázat svůj příjem. Půjčka-10000 – snadná a dostupná půjčka do 10000 Kč, iPůjčky-online.cz – internetové půjčky online, Půjčka bez doložení příjmu – dostupná a rychlá půjčka pro ty, kteří nemohou doložit výši svého příjmu.


Další články:
Hospodářská komora ČR: Podpora a rozvoj českého podnikáníJak probíhá refinancování půjčekJak ušetřit za volání?Na co pamatovat při změně trvalého bydlištěOdejít či neodejít do předčasného důchodu?Na co se zaměřit při výběru půjčkyRychlá půjčka ZaimoInformace o půjčkách od soukromých osobSMS půjčka bez 1 KčPůjčka před výplatou každému 5000Rychlá půjčka ihned na účet do hodinySlevomat.cz - wellnes pobyty pro dvaPůjčka na exekuci, odluženíSMS půjčka bez registruPůjčka ihned na účet bez 1 Kč šetří čas
Všechna práva vyhrazena © 2013 Půjčka-pro-důchodce.cz. Provozovatel tohoto webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelského úvěru ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb. Web byl vytvořen za účelem poskytnout informace, které jsou čerpány z různých zdrojů.