Důležité upozornění: Údaje publikované na této stránce byly aktuální v době vzniku článku. V současné době jsou tedy již možná zastaralé. Doporučujeme ověřit informace i z dalších zdrojů.

Na co si dát pozor u půjček

24/08/2014

Každá půjčka je závazek a měli bychom si ji dobře promyslet. Zvažte nejdříve, zda si půjčit opravdu potřebujete. Znamená to totiž starosti se splácením a ne jen snadno získané peníze. Závazek může trvat několik dní, týdnů či měsíců, ale i několik desítek let, podle druhu půjčky.

  • Smlouvu detailně pročtěte a její podpis si rozmyslete
  • Zjistěte si dostatek informací o poskytovateli
  • Propočítejte a srovnávejte náklady na půjčku
  • Pozjišťujte si, jaké budou sankce za nedodržení podmínek

Pečlivě prostudujte smlouvu

Smlouvu neuzavírejte bezmyšlenkovitě, ale dejte si čas na rozmyšlenou a důkladné prostudování. Není-li vám něco jasné, ptejte se. Nezapomínejte na to i v případě drobnějších půjček. Pokud vám společnost není schopna dát jasnou odpověď, hledejte jinde. O radu lze požádat i právníka nebo využít bezplatnou právní poradnu. Realita je taková, že důležité věci bývají psány drobným písmem, na konci nebo pod čarou, a to zejména u neseriózních společností.

Společnost si prověřte

To, od koho si půjčujete, je zásadní věc. Mějte se na pozoru před neznámými poskytovateli půjček a zejména u nebankovních společností si zjistěte dostatek informací a ověřte si, že se jedná o seriózní společnost. Hledat můžete na diskusních fórech, kde vás upozorní na případné potíže. Společnost by měla být právnickou osobou, mít sídlo a kontakty, které fungují. Vyhýbejte se pokud možno půjčkám na směnku a od soukromých osob.

Důležitý údaj - RPSN

U každé půjčky zkoumejte především RPSN (roční procentuální sazbu nákladů), která vám řekne, o kolik peněz úvěr celkově přeplatíte. Nízké úroky totiž ještě nemusí znamenat, že jde o výhodnou půjčku. Připočítat se musí i další náklady a poplatky. Mnohdy se platí další poplatky za vyřízení půjčky nebo za vedení úvěrového účtu.

Jaké jsou sankce?

Ustanovení o sankcích si důkladně prostudujte. Poplatky se mohou platit nejen za opožděné splátky, ale i za předčasné splacení. Mohou půjčku zbytečně prodražit nebo vás dostat do problémů. Nezřídka se lidé kvůli nepozornosti dostanou do dluhové pasti a bojují s exekutory.
Náš tip: Informace o dalších typech půjček naleznete například zde: iPůjčka-ještě-dnes.cz – okamžitá půjčka od nebankovních společností, Půjčka-10000 – snadná a dostupná půjčka do 10000 Kč, iPůjčky-online.cz – internetové půjčky online, Půjčka bez doložení příjmu – dostupná a rychlá půjčka pro ty, kteří nemohou doložit výši svého příjmu.


Další články:
Hospodářská komora ČR: Podpora a rozvoj českého podnikáníJak probíhá refinancování půjčekJak ušetřit za volání?Na co pamatovat při změně trvalého bydlištěOdejít či neodejít do předčasného důchodu?Na co se zaměřit při výběru půjčkyRychlá půjčka ZaimoInformace o půjčkách od soukromých osobSMS půjčka bez 1 KčPůjčka před výplatou každému 5000Rychlá půjčka ihned na účet do hodinySlevomat.cz - wellnes pobyty pro dvaPůjčka na exekuci, odluženíSMS půjčka bez registruPůjčka ihned na účet bez 1 Kč šetří čas
Všechna práva vyhrazena © 2013 Půjčka-pro-důchodce.cz. Provozovatel tohoto webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelského úvěru ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb. Web byl vytvořen za účelem poskytnout informace, které jsou čerpány z různých zdrojů.