Na co je potřeba pamatovat při změně trvalého bydliště?

Stěhujete se na novou adresu a chcete si změnit své trvalé bydliště? Kromě toho, že budete muset zajít na úřad, čeká Vás výměna občanského průkazu a nahlašování adresy u dalších institucí.

Na co všechno je tedy potřeba pamatovat při změně trvalého bydliště?

Změna adresy na evidenci obyvatel

Jako první se dostavte na obecní úřad v místě nového trvalého pobytu, kde na specializované přepážce (evidenci obyvatel) vyplníte a podepíšete „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Správní poplatek činí 50 Kč, ale neplatí ho osoby mladší 15 let. Na ohlašovně Vám ustřihnou roh občanky a vydají žlutou kartičku o změně trvalého pobytu.

Jaké doklady si připravit?

Na přepážce dokládáte novou adresu nájemní smlouvou, výpisem z katastru nemovitostí, kupní smlouvou potvrzenou katastrem nemovitostí nebo souhlasem oprávněné osoby. Ohlašovna provede změnu trvalého pobytu bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 pracovních dnů.

Požádejte o nový občanský průkaz

Se změnou trvalého bydliště Vám vzniká povinnost požádat o vydání nového občanského průkazu, a to do 15 pracovních dnů od ohlášení změny. Občanský průkaz Vás nebude nic stát a do 30 dnů bude připraven k vyzvednutí na úřadu s rozšířenou působností. Pokud nemáte na vyřizování příliš mnoho času, většina úřadů nabízí možnost objednávky termínu přes elektronický objednávkový formulář.

Změnu nahlaste ostatním institucím

Oznamovací povinnost o novém místě trvalého bydliště Vám vzniká i vůči jiným institucím. Na jaké byste neměli zapomenout? Změnu nahlaste do 30 dnů zdravotní pojišťovně, poskytovatelům energií, vody, televize a internetu, zaměstnavateli nebo studijnímu oddělní, bance a ošetřujícímu lékaři. Jestliže podnikáte a mění se Vám také adresa sídla podnikatele, nahlaste novou adresu na jakémkoliv živnostenském úřadu, a to do 15 dnů.

Kdo má ohlašovací povinnost na ČSSZ?

Pokud pobíráte důchod a vybíráte si ho na poště, nahlaste změnu bydliště na pobočce pošty, která novou adresu oznámí ČSSZ. V případě, že Vám chodí důchod na běžný účet, zašlete ČSSZ podepsaný dopis a uveďte v něm své rodné číslo a novou adresu, nebo využijte formulář na stránkách ČSSZ „Hlášení změny adresy nebo jména a příjmení u výplaty důchodu poukazovaného na účet“.

I řidiči musí nahlásit změnu

Jako řidiči doneste na úřad obce s rozšířenou působení malý technický průkaz (ORV), technický průkaz a řidičský průkaz, pakliže se stěhujete do jiného města nebo obce. Změnu údaje na řidičském průkazu oznamte do pěti dnů, změnu v registru vozidel proveďte do 10 pracovních dnů. V obou dvou případech zaplatíte správní poplatek 50 Kč.




Náš tip: Informace o dalších typech půjček naleznete například zde: iPůjčka-ještě-dnes.cz – okamžitá půjčka od nebankovních společností, Půjčka-10000 – snadná a dostupná půjčka do 10000 Kč, iPůjčky-online.cz – internetové půjčky online, Půjčka bez doložení příjmu – dostupná a rychlá půjčka pro ty, kteří nemohou doložit výši svého příjmu.


Další články:
Hospodářská komora ČR: Podpora a rozvoj českého podnikáníJak probíhá refinancování půjčekJak ušetřit za volání?Na co pamatovat při změně trvalého bydlištěOdejít či neodejít do předčasného důchodu?Na co se zaměřit při výběru půjčkyRychlá půjčka ZaimoInformace o půjčkách od soukromých osobSMS půjčka bez 1 KčPůjčka před výplatou každému 5000Rychlá půjčka ihned na účet do hodinySlevomat.cz - wellnes pobyty pro dvaPůjčka na exekuci, odluženíSMS půjčka bez registruPůjčka ihned na účet bez 1 Kč šetří čas




Všechna práva vyhrazena © 2013 Půjčka-pro-důchodce.cz. Provozovatel tohoto webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelského úvěru ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb. Web byl vytvořen za účelem poskytnout informace, které jsou čerpány z různých zdrojů.